Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi

Gümüşlük | Haber | News


Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 18.05.2024 / Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi / Gümüşlük also participated in the general action

Türkiye genelinde oluşturulan, "Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı", "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi yaptı. Eyleme Gümüşlük de destek verdi. VİDEOLU HABER

"Kıyı Hareketleri Birleşiyor! Türkiye’nin dört bir yanında mücadele eden kıyı hareketleri olarak bir araya geliyor ve bundan sonra mücadelemizi dayanışmayla daha da güçlendirerek, Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı'nı kuruyoruz" ana fiktriylr oluşturulan ve tüm Türkiye'de ortak eylem çağrısı yapan, Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı'nın çağrısına yurt genelinde katılım oldu.

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi 2

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi, Mayıs 2024

Bodrum da da, Mis Gibi 1 Bodrum, MUÇEP Bodrum, Gümüşlük Forumu, 2027 Yurttaş İnisiyatifi'nin destekleriyle Gümüşlük Yalı mevkiinde eylem yapıldı. Kıyı işgallerinin sona erdirilmesi, 3 metre kuralının hayata geçirilmesini isteyen pankart ve dövizler taşıyan çok sayıda vatandaş Gümüşlük sahilinde buluştu.

VİDEO 1

VİDEO 2

Basın açıklamasını grup adına İlknur Ergin okudu. Açıklama aşağıda;

"Kıyı Hareketleri Birleşiyor! Türkiye’nin dört bir yanında mücadele eden kıyı hareketleri olarak bir araya geliyor ve bundan sonra mücadelemizi dayanışmayla daha da güçlendirerek, Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı'nı kuruyoruz.

Kıyı savunucuları olarak bizler; doğanın bir parçası olan kıyıların yok edilmeye çalışıldığını biliyoruz. Kıyılar üzerindeki rant politikalarına dur diyoruz. Çünkü, bir yandan kıyıların işletmeye açılması yoluyla özel-mülkleştirildiğini ve halkın serbest ve ücretsiz erişimine kapatıldığını görüyor, bir yandan da kıyılardaki doğal yaşamı bozan tüm yapılaşma ve hizmet adı altındaki faaliyetlerin kıyı ekosistemine geri dönüşsüz zararlar verdiğini biliyoruz.

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi, Mayıs 2024 3

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi, Mayıs 2024

Yeryüzünün varoluşuyla birlikte varolan kara ve su ekosistemlerinin kesişme noktaları, biyolojik çeşitliliğin en zengin olduğu kıyıların, iklim kriziyle birlikte yok olmaya doğru hızla gittiğini ve bu gidişe karşı mücadele etmeyi hepimizin insanca yaşaması için görev sayanlar bir araya geldik.

Her yıl binlerce türün yok olduğu bir yeryüzünün, doğaya hakim olma anlayışındaki endüstriyel kapitalizmle mücadele etmeden kurtulamayacağının farkındayız. Ekolojik ortak varlıkları yok etmeye devam ederek, çeşitli ticari yöntemlerle kıyıların yok edilmesine çözüm bulunamayacağını düşünüyoruz. Ticari girişimler kâr güdüsünden ayrı düşünülemez; kıyılara kar edilecek varlıklar olarak bakılamaz. Kıyıların deniz ve kara ekosistemlerinin bir araya geldiği, tüm canlılar ve cansızların varoluş alanı olduğunu biliyoruz; bu ortak varlığın kâr uğruna yok edilerek, bir avuç sermayedara terk edilmesine karşı çıkacağız.

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi, Mayıs 2024 4

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi, Mayıs 2024

Endüstriyel kapitalizmin deniz, göl ve akarsu kıyılarını yok edeceği ve yıllar sonra geriye terk edilmiş, yağmalanmış kıyılar kalacağı konusunda uyarıyor ve daha çok kâr uğruna kıyıların bu hale getirilmesine izin vermeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Yerellerdeki özerk kıyı hareketleri olarak haklılığımızdan aldığımız güçlerimizin farkındayız ama bir araya gelmenin, dayanışmanın gücünün de farkındayız.

Bizler bu talan politikalarına karşı yerel direnişlerimizi güçlendirmek ve yereller arasında dayanışma köprüleri kurmak amacıyla bir araya geliyoruz.

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi, Mayıs 2024 5

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi, Mayıs 2024

Kıyı savunucuları olarak, mücadelemizde haklıyız. Yaptığımız şey basit; kamusal haklarımızı, ekolojiyi ve müşterek varlığımız olan doğayı savunuyoruz. Yasal düzenlemelerin verdiği güvenceyi, kıyıların kamu yararına kullanılmasının zorunlu olduğunu biliyor, bizler zaten bizim olanı geri almak için mücadele ediyoruz. Kıyılar konusunda belirlenmiş kotalar üzerinden pazarlık yapmayacağımızı; bizlerden çalınan kıyıların hepsini geri istediğimizin bilinmesini istiyoruz. Kıyıların sadece insanların olmadığı bilinciyle, tüm ekosistemiyle bir bütün olarak korunması için, tüm kıyıların kendi doğallığında bırakılması için mücadele ediyoruz.

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi, Mayıs 2024 6

Gümüşlük de "Hepimiz Kıyıdayız" eylemi, Mayıs 2024

Bu mücadelemizde, yerel yönetimlerin ve demokratik kitle örgütlerinin de dayanışma içinde olacağını biliyor ve tüm demokratik kurumları Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı ile birlikte mücadeleye davet ediyoruz.

Bugün Datça'dan, Akyaka'dan, Çanakkale'den, Burgazada'dan, Heybeliada'dan, Burhaniye'den, Bodrum'dan, Dalyan'dan, Ayvalık'tan, İznik'ten, Fethiye'den, Güzelbahçe'den, Altınoluk'tan, Dikili'den, Köyceğiz'den, Van'dan hep birlikte sesimizi çıkarıyoruz. Kıyıları özgürleştirmek için bugün her zamankinden daha güçlüyüz. Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı'nı, Kıyıda'yı kurduğumuzu Türkiye’nin dört bir yanından ilan ediyoruz. Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı Yaşam Kıyıda, Mücadele Kıyıda, Dayanışma Kıyıda, Hepimiz Kıyıda Kazanacağız."

Not: Videolar Atalay Sütcü'den alıntıdır.

ENGLISH

Gümüşlük also participated in the general action

"Coastal Movements Solidarity Network", established throughout Türkiye, held the "We Are All on the Coast" protest. Gümüşlük also supported the action.

"Coastal Movements Unite! We come together as coastal movements struggling all over Turkey, and from now on, we strengthen our struggle with solidarity and establish the Coastal Movements Solidarity Network", which created the main idea and called for joint action all over Turkey. There was participation throughout the country in the call of the Movements Solidarity Network.

In Bodrum, an action was held at Gümüşlük Yalı location with the support of Mis Gibi 1 Bodrum, MUÇEP Bodrum, Gümüşlük Forum, 2027 Citizens Initiative. Many citizens carrying banners and banners demanding the end of coastal occupations and the implementation of the 3-meter rule met at Gümüşlük Beach.

İlknur Ergin read the press release on behalf of the group. Description below;

Gümüşlük also participated in the general action

Gümüşlük also participated in the general action, May 18

"Coastal Movements Unite! We come together as coastal movements struggling all over Turkey, and from now on, we strengthen our struggle with solidarity and establish the Coastal Movements Solidarity Network.

As coastal defenders, we; We know that efforts are being made to destroy the coasts, which are a part of nature. We say stop to the profit-making policies on the coasts. Because, on the one hand, we see that the coasts are privately owned by opening them up for exploitation and are closed to free and free access by the public, and on the other hand, we know that all construction and service activities that disrupt the natural life on the coasts cause irreversible damage to the coastal ecosystem.

We came together with those who believe that the intersection points of land and water ecosystems that existed with the existence of the earth, and the coasts where biodiversity is richest, are rapidly heading towards extinction with the climate crisis, and that it is our duty to fight against this trend so that we can all live humanely.

We are aware that a world where thousands of species disappear every year cannot be saved without fighting against industrial capitalism, which aims to dominate nature. We think that there will be no solution to the destruction of coasts through various commercial methods by continuing to destroy ecological commons. Commercial ventures cannot be separated from the profit motive; Coasts cannot be viewed as assets to be profited from. We know that coasts are the area where marine and land ecosystems come together and where all living things and non-living things exist; We will oppose this common asset being destroyed for the sake of profit and left to a handful of capitalists.

We warn that industrial capitalism will destroy the shores of seas, lakes and rivers, and years later abandoned and plundered coasts will remain, and we once again shout that we will not allow the coasts to be turned into this state for the sake of more profit. As local autonomous coastal movements, we are aware of the strength we derive from our righteousness, but we are also aware of the power of coming together and solidarity.

We come together to strengthen our local resistance against these plundering policies and to build bridges of solidarity between locals.

As coastal defenders, we are right in our struggle. What we do is simple; We defend our public rights, ecology and our common existence, nature. We know the assurance provided by legal regulations and that the coasts must be used for the public benefit, and we are struggling to take back what is already ours. We will not negotiate over quotas regarding the coasts; We want it to be known that we want all the coasts stolen from us back. Aware that the coasts are not just for people, we fight to protect them as a whole with their entire ecosystem, and to leave all coasts in their natural state.

We know that local governments and democratic mass organizations will also be in solidarity in this struggle, and we invite all democratic institutions to fight together with the Coastal Movements Solidarity Network.

Today, from Datça, Akyaka, Çanakkale, Burgazada, Heybeliada, Burhaniye, Bodrum, Dalyan, Ayvalık, İznik, Fethiye, Güzelbahçe, Altınoluk We raise our voices together from Dikili, Köyceğiz and Van. Today we are stronger than ever to liberate the coasts. We declare from all over Turkey that we have established the Coastal Movements Solidarity Network, Kıyıda. Coastal Movements Solidarity Network Life is on the Coast, Struggle is on the Shore, Solidarity is on the Shore, We Will All Win on the Shore."

Note: Videos are quotes from Atalay Sütcü.

TAGS:

Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.