• Kırlı Patlıcan Kızartması; Ege mezeleri, ege yemekleri, gümüşlük mutfağı 1
  • Kırlı Patlıcan Kızartması; Ege mezeleri, ege yemekleri, gümüşlük mutfağı 1; Ege mezeleri, ege yemekleri, gümüşlük mutfağı 2

Kırlı Patlıcan Kızartması

Kırlı Patlıcan Kızartması soğuk (ya da hafif ılık) yenilen mezeliktir. Besleyicidir, benim tarifimle hafiftir. Midenizi ekşitmez, şeker hastalarına dokunmaz, gaz ve de hazımsızlık yapmaz ama lütfen tarife uyun...

Kırlı Patlıcan Kızartması nefistir, enfestir, tadı hoş, lezzeti bol, aroması mükemmeldir. Aslen Aydın yöresi yemeğidir ama tüm Ege'de de keyifle hazırlanır ve sofraları taçlandırır. Patlıcan, sarımsak, domates, sivri biber ve soğan ana mazemeleridir. Ve de tabii ki olmazsa olmaz Ege yöresi saf zeytinyağımız. Bizim Gümüşlük Çarşamba Pazarı'nda da tüm bu malzemeler bolca satılır... TIKLA

. Yararlı yönleri; (Dikkat bu notlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bir rahatsızlık yaşıyorsanız DOKTORA GİDİN...)

Patlıcanın faydaları; Patlıcanda bol miktarda A vitamini ve fosfor mevcuttur. Kilo vermeye yardımcı olan patlıcan en iyi idrar sökücü sebzelerden biridir. Patlıcan yağsız olarak (fırında) pişirildiğinde damarları yüksek kolesterolün yarattığı kötü etkilerden korur.

Sarımsağın faydaları; Sarımsağın faydalarının en başında bağışıklık sistemini güçlendirmesi gelir. Özellikle soğuk algınlıklarına ve gribe iyi geldiği, çok sayıda araştırmayla kanıtlanmıştır. Bu nedenle çok sık hasta olan kişilerin günlük beslenme düzenlerine sarımsağı dâhil etmeleri önerilir.

Domatesin faydaları; Domates A ve C vitamini açısından zengindir. Bunun yanında folik asit açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca domates alfa lipotik asit, likopen, kolin, folik asit, beta-karoten ve lutein de dahil olmak üzere birçok besin içermektedir. Domates antioksidanlarla doludur.

Sivri biberin faydaları; İçerdiği antioksidan ve diğer maddeler vücudu birçok kanser türüne karşı korur. - Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Barındırdığı C vitamini vücudu güçlendirir.

Soğanın faydaları; Antibiyotik, antiseptik, antimikrobiyal, antibakteriyel özellikleri ile hastalık ve enfeksiyonlardan uzak durmanıza yardımcı olur. Yüksek ateş , grip, öksürük ve alerjilere iyi gelir.

Patlıcanı ayıklama tekniği: Çoğu yemek tariifinde "Alaca ayıklayın, alaca soyun vs..." tanımlamalar geçer. Alaca denen aslında patlıcanın aralıklı olarak boyuna kabuğunun bıçak ya da apartlarla sıyrılmasıdır. Yani hıyarı (salatalık) soyar gibi bir koyu, bir açık kabuğu sıyırıp alacaksınız. Hepsi bu...Yalçın Çakır - İpucu 1

Bu yazımda sizlere (Aydın yöresi) Ege ve dolayısıyla Gümüşlük mutfağının olmazsa olmazlarından Kırlı Patlıcan Kızatması (mezesi) yemeğinin hazırlanışını anlatacağım. İsterseniz başlayalım.

MALZEMELER

1.5 kg patlıcan (Masadaki kişi sayısına göre)
Zeytinyağı
1.5 kg domates
500 gr soğan
2 baş sarımsak
1 kg sivri biber
Tuz


Gümüşlük Fotoğraf Ajansı; Bodrum

HAZIRLANIŞI

Tuzlama ve yıkama çok önemli... Patlıcanları alaca soyduktan sonra (saplarını kesmeden bütün olarak) bol tuzlu suda yarım saat bekletin. Sonra süzüp bol suyla yıkayın. Havlu kağıtla sularını alıp bir kevgirde sularından iyice salınmaları için kenara alın.Yalçın Çakır - İpucu 2

1Patlıcanları saplı olarak alaca (aralıklı olarak boyuna kabuğun sıyrılması) soyup bol tuzlu suda yarım saat bekletin. Bol suyla yıkayıp kurulayın. Sapı üzerinde kalacak ve kopmayacak şekilde tam ortasından uzunlamasına kesin (oyun). Yani alt kısımdan yırtılmayacak derinlikte ortadan ikiye kesip kovuk oluşturun.

2 Orta dereceli ateşte saf Ege yöresi zeytinyağında patlıcanları rengi mordan gıriye dönene kadar kızartın. Kızartma sırasında patlıcanların dağılmamasına dikkat edin. Yumuşak hareketlerle alt, üst edin ve içinin de iyice sararması için acele etmeden düşük ateşte kızartmayı sürdürün. Zeytinyağı çok olmasın. Patlıcanların yarısına kadar boyda olması yeterli. Pişti mi? Patlıcanları süzüp delikli kepceyle bir fırın tavasına alın. Ama yağından iyi süzülsün acele etmeyin. Tek tek tavaya dizin ve ortalarını açıp bir kenarda soğumaya bırakın.

3Şimdi ayrı bir kızartma tavasında soğan, sarımsak, domates kızartmaya geçeceğiz. Tavaya 2 santim kadar saf Ege yöresi zeytinyağı koyun. Soğanları soyun ve en fazla 4 parçaya bölün. Ben iyice yıkadıktan sonra kabuklu olarak doğranmasını (ince kabuklu kızartma) tercih ediyorum ama ayıklaması sofrada sorun oluyor diye de kabukları soyabilirsiniz. Bence sarı en son kat kabuk kalmalı. Sarımsakları sadece kabuklarından ayıklayın. Ezmeyin, dövmeyin. Olduğu gibi bırakın. Ve soğanlarla birlikte tavaya atın. Domatesleri kabuklarını soyduktan sonra küp küp kesin aynı tavaya alın. Hepsi sararana kadar kavurun.

4Şimdi işin artistlik kısmına geldik. Domates, soğan, sarımsak karışımını delikli kepceyle yağlarından süzerek alın ve patlıcanların üzerine (içine, oyuk kısıma) düzenlice yayın, doldurun. Üzerlerine parmak uzunluğunda doğradığınız sivri biberler, kabuğu ayıklanmış, yeni kızartılmamış sarımsaklar ve çok az tuz ilave edin. Bunları yaparken keyif alarak patlıcanları süsleyin... 180 derece fırında yarım saat pişirin. Bitti. Şimdi ılık ya da soğuk servis yapın.

Afiyet olsun.

Yalçın Çakır

Lütfen DİKKAT

  • Fotografları klavyenizdeki sağ - sol ok tuşu tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz. 
  • TIKLA YASA METNİİzinsiz Kullanılamaz
  • Creative Commons LisansıLisanslı İçerik
  • İzin / Temin:Lütfen iletişime geçin
  • Paylaşın: